kennethjansson.net - åter till startsidan
Free Dawit! 
egot bloggen foton kusinhörnan annat jox  
 
KennethBloggen en blogg om en Kenneth
 
 

Free Dawit | freedawit.com
Administration | logga in | ut
Skriv ett nytt inlägg
Mallredigerare
Kalender
« Januari 2008 »
Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Jag bloggar om
  • And now something completely different
  • Bemärkelsedagar
  • Böcker
  • Dagens...
  • Data- & tvspel
  • Djur
  • Eskilstuna
  • Familjen
  • Film
  • Fråga Kenneth
  • Högtid
  • Jag själv
  • Körkortet
  • Minns
  • musik
  • Nya lägenheten
  • Nyheter
  • Om bloggen
  • På resande fot
  • Religöst
  • Saker som irriterar
  • Skolan
  • Skratt
  • Träning & motion
  • Tv
  • Vardagen
  • Vikt och hälsa
  • Visdomsord
    Arkiv
  • Augusti 2007 (27)
  • September 2007 (37)
  • Oktober 2007 (31)
  • November 2007 (30)
  • December 2007 (41)
  • Januari 2008 (8)
  • Februari 2008 (32)
  • Mars 2008 (22)
  • April 2008 (10)
  • Maj 2008 (28)
  • Juni 2008 (29)
  • Juli 2008 (29)
  • Augusti 2008 (26)
  • September 2008 (23)
  • Oktober 2008 (26)
  • November 2008 (29)
  • December 2008 (30)
  • Januari 2009 (30)
  • Februari 2009 (15)
  • Mars 2009 (31)
  • April 2009 (12)
    Senaste kommentarerna
    From: Sofie
    Re: Arga katter
    From: Kenneth
    Re: 2742 dagar!
    From: Tobias
    Re: 2742 dagar!
    From: Kenneth
    Re: 2742 dagar!
    From: SamHoang
    Re: 2742 dagar!
    From: Kenneth
    Re: Nu börjar man längta..
    From: SamHoang
    Re: Nu börjar man längta..
    From: Kenneth
    Re: Doften från en annan t
    From: Kenneth
    Re: Sega råttan...
    From: mannen.se
    Re: Doften från en annan t
    Senast sedda filmer | +
    Red Planet 3
    Stewie Griffin: The Untold Story 4.5
    Butterfly Effect: Revelation 2.5
    Vera Drake 4
    Bedtime Stories 3
    Inkheart 3.5
    The Da Vinci Code 4
    Mission: Impossible III 3.5
    The Haunting (1999) 4.5
    The Life Aquatic with Steve Zissou 4.5

  • I ett desperat försök att på något magiskt och oerhört tekniskt sätt koppla samman min relativt nya teve med min minst sagt relativt nya bärbara dator kan jag bara konstantera att det var ett totalt misslyckande. Så här i efterhand förbannar jag min snålhet över att jag inte investerade i den lite dyrare datorn med lite fler avancerade kopplingar. Men så är det, man får dras med sina misstag. Därför får jag på nytt uppsöka någon databutik i jakt på andra kopplingsannordningar för att sammanfoga, på en aning snuskigt sätt, min bärbara med teven.

    Efter att spenderat delar av gårdagen på Strandgatans fik beslöt jag mig för att baka lite. Efter noga övervägande kom jag fram till att ge mig på schackrutor och strösselkaka, en form av mockakaka eller även kallad chokladrutor. Den förstnämnda, schackrutorna, blev ett totalt misslyckande, till min stora förvåning, och smakade avskyvärt, trots att jag följde receptet. Strösselkakan däremot blev nästan helt perfekt, det enda felet var väl det att den blev lite för söt, så nästa gång tar jag mindre av både strö- och florsockret.

    Ungefär två gånger om året brukar jag tömma mina sparbössor hemma eftersom de blivit överfyllda av alla växelpengar man få i dessa tider. Pengarna jag samlat på mig brukar jag spendera på något spännande och kul nöje som man tycker lockar just då och naturligtvis så gäller även det denna gång. Tyvärr vet jag bara inte på vad. Av mina drygt 220 mynt blev det tyvärr inte mer än knappt 1200 kronor denna gång vilket begränsar valet något. Så nu gäller det att hitta något (billigt) spännande nöje att sprätta pengarna på. Så håll utkik i bloggen så får ni veta vad.


    http://www.mintur.se/start/article.php?articleID=81&articlePhotoID=1289 har man samlat medlemmarnas kort på de roligaste vägskyltarna från världens alla hörn. Håll till godo! Copyright © 2007/2008 MinTur.se

    Då var (så gott som) första terminen på högskolan avklarad idag klockan 16 och jag får väl säga att det har varit en underbar tid, mestadels iaf. Idag började också vårterminen med upprop i "Barn- och ungdomspsykologi A" som även den verkar bli lite smått spännande fast det är det ju allt för tidigt att uttala sig om ännu. Fast en sak återstår dock inan jag absolut kan sätta punkt för höstterminen och det är att renskriva och skicka in mitt slutarbete...pust pust resten av veckan alltså =)

    Både i går och idag har jag tillbringat större delen av dagen till att sitta på vårat smått trevliga stadsbibliotek i Trollhättan. Den senaste timmen har jag sakterligen börjat drabbas av lite smått paranoia över alla böcker som tycks omringa mig. Dessutom luktar det lite konstigt här, ungefär som samma dofter som finns hos pensionärerna.

    I morgon onsdag klockan 12 skall vårt första utkast till våran forskingsrapport lämnas in. Ett ex skall skickas till våran lärare och ett till våran respondent. Därefter skall vi på måndag samlas hela klassen och kritiskt granska varandras arbeten och komma med kreativ respons. Därefter har vi ytterligare ca en vecka på oss att skriva färdigt rapporten och sedan lämna in den slutgiltliga produkten. Själv hade jag oturen att få en mycket duktig respondent till mitt arbete vilket faktiskt gör mig lite smått orolig över hur det skall gå.

    Så vad har jag producerat idag? Tja, att blåa godisklubbor smakar värst och mellan slicken på den har jag lyckats skapa fem rader text som jag så diskret som möjligt har helt fräckt knyckt från en avhandling. Litteraturhögen på mitt bord har växt så kraftigt i storlek att den nu består utav två högar men med lika tråkiga bäcker i dem båda, böcker helt utan bilder. Jag verkligen ryser med tanke på att detta bara är en förberedande uppgift för att vi enklare skall kunna förstå och skriva uppsattser i senare kurser så som B och C. Alltså är det så här jobbigt i A hur blir det då i C och D?

    Då så, då har det blivit nytt år och än så länge kan jag väl inte direkt säga att det ser annorlundare ut än det förra och det förra innan dess och så vidare. Precis som jag skrev i slutet av förra året, så tänker jag främst satsa på två saker i år, det ena är naturligtvis mina studier och det andra är att gå ner i vikt. Vad det gäller det sistnämnda så har jag lyckats flera gånger förr så varför inte denna gången också och då för gott? Jag funderar lite över att ta hjälp av Viktväktarna men än så länge skall jag försöka på egen hand i små etapper på ca 10 kilo per gång. Planen är mer medveten kost och mer daglig motion. Socialstyrelsen rekomenderar att man skall röra på sig minst tretti minuter per dag, så det skall jag göra genom att promenera dryga timmen varje dag kombinerat med att jag tänker simma och/eller styrketräna minst två gånger i veckan. Funkar allt som jag tänkt mig når jag min slutvikt någon gång till/under sommaren.
     
      Copyright © 1995 - tills den dag då Internet upphör att existera, kennethjansson.net