kennethjansson.net - åter till startsidan
Free Dawit! 
egot bloggen foton kusinhörnan annat jox  
 
KennethBloggen en blogg om en Kenneth
 
 

Free Dawit | freedawit.com
Administration | logga in | ut
Skriv ett nytt inlägg
Mallredigerare
Kalender
« Juni 2008 »
Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jag bloggar om
  • And now something completely different
  • Bemärkelsedagar
  • Böcker
  • Dagens...
  • Data- & tvspel
  • Djur
  • Eskilstuna
  • Familjen
  • Film
  • Fråga Kenneth
  • Högtid
  • Jag själv
  • Körkortet
  • Minns
  • musik
  • Nya lägenheten
  • Nyheter
  • Om bloggen
  • På resande fot
  • Religöst
  • Saker som irriterar
  • Skolan
  • Skratt
  • Träning & motion
  • Tv
  • Vardagen
  • Vikt och hälsa
  • Visdomsord
    Arkiv
  • Augusti 2007 (27)
  • September 2007 (37)
  • Oktober 2007 (31)
  • November 2007 (30)
  • December 2007 (41)
  • Januari 2008 (8)
  • Februari 2008 (32)
  • Mars 2008 (22)
  • April 2008 (10)
  • Maj 2008 (28)
  • Juni 2008 (29)
  • Juli 2008 (29)
  • Augusti 2008 (26)
  • September 2008 (23)
  • Oktober 2008 (26)
  • November 2008 (29)
  • December 2008 (30)
  • Januari 2009 (30)
  • Februari 2009 (15)
  • Mars 2009 (31)
  • April 2009 (12)
    Senaste kommentarerna
    From: Sofie
    Re: Arga katter
    From: Kenneth
    Re: 2742 dagar!
    From: Tobias
    Re: 2742 dagar!
    From: Kenneth
    Re: 2742 dagar!
    From: SamHoang
    Re: 2742 dagar!
    From: Kenneth
    Re: Nu börjar man längta..
    From: SamHoang
    Re: Nu börjar man längta..
    From: Kenneth
    Re: Doften från en annan t
    From: Kenneth
    Re: Sega råttan...
    From: mannen.se
    Re: Doften från en annan t
    Senast sedda filmer | +
    Red Planet 3
    Stewie Griffin: The Untold Story 4.5
    Butterfly Effect: Revelation 2.5
    Vera Drake 4
    Bedtime Stories 3
    Inkheart 3.5
    The Da Vinci Code 4
    Mission: Impossible III 3.5
    The Haunting (1999) 4.5
    The Life Aquatic with Steve Zissou 4.5

  • Jag är lite osäker men jag tror att det är dryga åtta månader sedan jag överhuvudtaget köpte någon DVD-film senast. Så när jag såg ett spännande och mycket lockade erbjudande om att ifall man köpte två filmer, ur ett visst urval, fick man lov att köpa presentboxen med Da Vinci koden för bara 49 kronor. Tyvärr släpptes köpdjävulen lös så jag norpade åt mig ytterligare två dvdfilmer innan jag fick stopp på mig själv. Till torsdag kommer den återigen att släppas fri.
    De nya dvdfilmerna

    Planen för dagen var kort och gott att köra upp min mellansyrra till hennes kille som binner sig strax norr om Tanum, i sin morsas sommarstuga. De båda stackarna längtar så efter varandra (se dagens ungdom). Därför känndes det trevligt med en liten tripp återigen ut längs våra vackra västkustväg som mest bestod av tråkig lång motorväg genom granskog. Efter att lämnat av henne åkte jag, morsan och farsan vidare till Strömstad för att strosa runt lite där och inta en mycket god middag. Kanske blir det mer Strömstad i sommare och kanske en tripp över Sandefjord i Norge.
    Gästhamnen i Strömstad

    Hela denna helgen har jag (återigen) hyrt en bil på Statoil för att kunna ge mig ut på vägarna. Planerna för helgen är att idag åka med en kompis ut till Skalham, där hans morsa har sin husvagn och sedan via Torp köpcenter ta oss hem. Vår svenska kust är mycket vacker, speciellt på västsidan, men tyvärr avskyr jag bieffekten av den iform av den illaluktande tången, maneterna i vattnet, alla fiskmåsar och smaken av salt vatten, men bortsett från det så är det mysigt att "strosa" omkring därute i de forna fiskesamhällena som numera tjänstgör som några av Sveriges största turistdragplåster. I morgon skall jag skjutsa ut min mellersta lillasyrra till hennes kille, söder om Strömstad, hon, eller jag antar bägge, saknar varandra så mycket.
    En strand nära Skalhamn

    I en artikel, publicerad på Aftonbladet.se, skriver nättidningen om hur en 8-årig pojke, på en skola i Lund, bjöd in alla klasskamraterna utan två, vilket fick läraren att reagera och samla ihop alla inbjudningskorten för att på så sätt "stoppa" bjudningen. Enligt skolans regler får endast inbjudningar delas ut "skolans område" ifall man bjuder alla i klassen alternativt alla pojkar eller alla flickor. 8-åringens pappa JO-anmälde då skolan och menade att de två pojkar som inte blev bjudna hade i ena fallet mobbat hans son och i det andra inte bjudit in sonen på hans kalas. JO kräver därför nu att Barn- och skolnämnden i Lunds stad göra en utredning och fatta ett beslut i frågan senast den 8 september. Nämndens ordförande säger dock till Aftonbladet att skolan har agerat korrekt och föredömligt i frågan eftersom skolan har en tydlig uppgift att motverka alla former av kränkande behandling. Detta har lett till en häftig debatt, inte bara på Aftonbladet.se, utan också runt om på nätet där åsikterna är delade och några tar parti för sonen/pappan och andra för skolan. Själv börjar jag också fundera över vilken ställning jag skulle ta i frågan men jag känner mig allt för delad. Samtidigt som jag tycker att sonen/pappan gör rätt i att inte bjuda in mobbaren och den som inte bjöd till sitt kalas så håller jag också med skolan i sin antikränkningsplan och de läsare på Aftonbladet.se som skriver att alla eller ingen skall bjudas. Vad tycker du?

    Läs mera på:
    - Att utesluta vissa är mobbninghttp://www.aftonbladet.se/foraldrar/article2776094.ab
    Barnkalas blir ärende för JOhttp://www.aftonbladet.se/foraldrar/article2772419.ab

    Tommy Johansson, eller Bobson som han numera kallar sig, är en gamal klasskamrat till mig från tiden i Sjuntorp som tydligen har skapat sig en musikalisk kariärr efter pluggen, en bra sådan, med låtar i riktig progganda och som säkerligen får en och annan att tänka tillbaka till Ebba Grön, Nationalteatern och Hola Bandola Bands dagar. Nedan följer hitten Ramlösa kvarns ruiner, inspelad i vardagsrummet.



    För fler låtar, kolla in hans bror (antar jag) Youtubesida på http://youtube.com/user/RosaMannen
    Bobson har också en MySpacesida på http://www.myspace.com/tommybobson

    Aftonbladet.se skriver idag om 30-åriga Fredrik Johansson som tänkte köpa lättöl till chipsen i en Willysbutik, tyvärr hade han inte leg med sig så det blev prompt nej i kassan. Då bad han sin 55-åriga pappa att istället köpa ölen men gissa - jepp - pappan saknade också leg och fick inte heller köpa ölen. Som bekant så kan kassörskan begära leg av personer som ser ut att vara under 18 år, och visst finns det personer som trots sin någorlunda höga ålder kan se väldigt unga ut, men det vet det sjutton ifall en 55-åring ser ut att vara under 18. Samhället är en fascinerande plats.

    Läs hela artikeln på http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2746358.ab läs också artikeln om Fredik på hos Expressen på http://www.gt.se/nyheter/1.1208417/fredrik-30-nekades-kopa-alkoholfri-ol

    Aftonbladet publicerar då och då artikelserier om den vanvård som tyvärr drabbar en del vårdtagare då och då, nu senast om den mest problematiska - demensvården för yngre. Med yngre menas personer som ännu inte kommit upp i den svenska pensionsåldern - 65. I senaste artiklarna, som publicerades nu i helgen, tar Aftonbladet upp några män och kvinnor som drabbats av Alzheimers, en form av demens som är oerhört svår att diagnosera vilket ofta leder till att de som drabbas oftast blir oskyldigt dömda för att vara alkoliserade, pskykiskt sjuka, lider av utbrändhet osv. När väl diagnosen sätts kommer nästa problem - att få hjälp. Artiklarna vittnar om anhörigas kamp mot kommunen för att få den hjälp de faktiskt har rätt till när det gäller assistenter, växelvård, omsorg med mera. Men här finns ett stort problem som tyvärr bottnar i pengar. Att öppna boende för yngre med demens är svårt eftersom behovet ständigt växlar, ena stunden är det få nästa många, vilket rent adminsirativt inte funkar, man kan ju inte öppna upp 12 platser idag, för att sedan låta flertalet stå tomma innan nya kan flytta in. Dessutom varierar behovet enormt hos varje individ i vad som gäller ex. tillgång till personal och dessutom är det olika lagar som tar vid den dagen brukaren fyller 65.

    Det är sorgligt när man läser om brukarnas respektives kamp om att få hjälp samtidigt som man själv har en viss insyn i vården och vet hur bristfälligt den fungerar och samtidigt känner man sig också klämd eftersom man på samma gång också förstår att det är svårt att bedriva en god vård och omsorg och att den samtidigt är dyr i drift. Och inte är skattebetalarna beredda att behöva betala mer skatt för bättre vård? Det är många som skall äta av skattekakan och hur man än fördelar så måste hela tiden någon vara missnöjd och tyvärr är det allt för ofta vård och omsorg samt barnomsorg och skolan som får ta stryk. Kanske är det därför vår regering vill uppmuntra anhöriga att vårda mer i hemmen, något som även den förra regeringen ville ha. Att brukaren skall bo kvar hemma så länge som det är möjligt. Frågan är dock hur nästa generation pensionärer kommer uppleva det och nästa där efter. Högre krav kommer att ställas på vården och stora omorganisationer kommer vara tyugna att genomföras. Men fram tills dess måste tyvärr många människor behöva lida.

    YouTube är, vilket jag så många gånger förr skrivit, den absolut bästa tjänsten på Internet med sin outtömliga källa av filmer med allt mellan himmel och jord. Således kände jag att det nu var min tur att på något sätt bidra till denna outtömliga källa och göra den ännu mera outtömlig. Tyvärr har jag ingen lust att själv ställa mig framför kameran och "göra bort mig" inför miljontals tittare så istället rotade jag fram två filmer från min resa till London förra året när jag matar ekorrar in av Londons alla parker. Så ila över till YouTube och kolla in mina filmer och glöm inte att kommentera dem.

    Brittiska helekopterpoliser iaktog, natten till 7:e juni, vad de beskrev som ett typiskt flygande tefat, med lampor och allt, komma flygandes i snabb fart mot dem och att de därmed tvingades göra en undanmanöver. Poliserna tog sedan upp jakten på ufot men bensinen räckte inte till att följa efter. Brittisk militär undersöker incidenten men ännu, enligt egen utsaga, utan resultat. Enligt ufokretsar kan detta vara en av de mest svårförklarade ufoiaktagelserna som någonsin gjorts.

    Läs mera på:
    http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2732947.ab
    http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/2160814/Police-chase-UFO-over-Cardiff.html
    http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article1315843.ece

    Då var första arbetsveckan avklarad och det känns skönt. Nu återstår bara fem till...

    Inte nog med att rikstaden röstade ja till den omstridda avlysningslagen med knapp majoritet (143 mot 138) så förlorade också Sverige fotbollsmatchen mot den ryska björnen med hela 2 - 0 och är därmed ute ur EM. Sverige hade otur i lottningen och fick möte en allt för "mäktig" moståndare och bevisligen är ryssarna inte enbart duktiga på att tillverka vodka och maffiga armér utan också duktiga på att producera bra fotbollsspelare.



    Att göra upp sommarplaner känns, med tanke på vädret, som något fullkomligt meningslöst eftersom sommaren med största sannolikhet helt enkelt kommer att regna bort. Visserligen har vi haft drygt sex veckor med kanonväder och temperaturtoppar på omkring 30 - 35 grader, men nu i helgen, senast i går, var temperaturen inte långt ifrån nollan.

    Så vad har jag då planerat i sommar? Ja, dels är det de "lagom" roliga som också är standardgrejjer och åreligen återkommande och i princip lyder enligt följande; Äta mindre och röra mer på mig. Tanken är väl att jag ska försöka hinna med gymmet två dagar i veckan, ett par långpromenader i veckan och förhoppningsvis ett par riktigt långa cykelturer.

    Beroende på hur vädret bli framöver så tänkte jag försöka mig på en tripp till Danmark, mest bara för att handla upp de danska pengar jag har över från både i år och förra året. Sedan tänkte jag också åka upp till Stockholm, besöka några museer och ströva runt lite, om nu solen tittar fram.

    Det är väl det som direkt är planerat. I augusti blir det flytt, till följd av skolan, så då blir det ju en liten biltripp norr ut, förhoppningsvis Mälardalen, men det kan också bli Umeå. Men det blir då.

    Om mindre än en timme tar studieledigheten slut och en lång arbetande sommar tar över. Nu är den visserligen inte så lång för redan 1:e augusti börjar jag min semester och mitten av augusti börjar studieledigheten igen. Så det blir alltså dryga sex veckors arbete, inte så värst farligt när man tänker efter.

    Jag noterade precis också att det idag är fredagen den 13:e, vilket skänker lite orostankar. Utanför har vädret precis slått om till fullkomligt ösregn. Det blir en riktigt nice dag...

    Av tradition brukar några av oss som jobbar ihop träffas en sista gång varje år innan semestrarna börjar, för ett litet sommarfarväl, vid Slusscafét. Givetvis så är det också tillika tradition av alltid avnjuta deras mycket goda räksmörgåsar, som dock tycks ha krympt i storlek något jämfört med andra år. Normalt brukar vi ta torsdagar men i år blev det en onsdag vilket passade ypperligt bra i hop med den så kallade "onsdagsträffen". Onsdagsträffen är också en gamal fin tradition i Trollhättan då veteranbilsägare varje onsdag träffas nere vid slussarna för att visa upp sina ögonstenar. Dessa välpolerade historiska dyrgripar är allt från mer, eller mindre, smårostiga 60-tals saker till mer välskötta toppenfrächa rariteter. Majoriteten av bilarna brukar vara amerikanska 60-tals Fordar och även äldre 60- och 70-tals Saabar. I år var det också underhållning på plats av blland annat musikkåren och ett litet körgäng som vartannat framförde svenska klassiska sommarvisor och brittiska och amerikanska popvisor. Ta ett kik i mitt fotoalbum och kolla in några av bilderna där från Onsdagsträffen >>
    Onsdagsträffen

    Snart kan även storebror både se och höra dig även här i Sverige. Inte nog med att allt fler och fler platser blir kameraövervakade nu vill även regeringen införa en lag som möjliggör att lyssna av främst datatrafik. Viktigt är dock att påstå i sammanhanget att även om det är Försvarets radioanstalt som skulle få till uppgift att bedriva signalspaningen så tillhör inte FRA försvaret, mer än rent adminstrativt, utan istället är den underställt regeringen direkt och är därmed inte militärt.

    Rent teoretiskt är det tänkt att FRA skall med hjälp av en rad nyckelord, frasuppbyggnader med mera söka upp potentiella korespondenser mellan olika parter som kan vara ett hot mot svensk säkerhet. I USA använder man sig redan av liknande teknik men har där gått längre och inte enbart koncentrerat sig till e-posthantering utan också avancerade genomsökningar av Internetsidor, telefonsamtal och sökningar i dagstidningar för att söka upp och oskadliggöra terorister som tänkt skada moderlandet. Efter 11 septemberattackerna har således kampen mot terrorn hårdnat rejält och det räcker bara med ett enda missplacerat ord för att mängder av röda lampor skall börja blinka och ens bostad snart attackeras av en mängd FBI-agenter och kanske rent av NSA-agenter. Något en rad amerikanska studenter och andra politska aktivister fått känna av. Bl.a. blev en kvinnlig bloggare påhälsad av en rad federala poliser sedan hon postat, som skämt, i sin blogg att hon ville ta livet av Bush, något som enligt federala lagar är ett mycket stort lagbrott. En annan kille skrev, även han på skämt, om att ifall någon gav honom en bomb så skulle han spränga bort det ruttna styre som nu styrde USA. Han blev åtalad för konspiration till att begå brott men friades. Amerika är fullt av exempel där fel ord har skrivits i fel sammanhang eller sagts vid fel tillfälle över telefon som lett till stormande agenter och långa förhör. I USA kan minsta terrormisstanke leda till långa förhör på hemliga platser där den misstänkte totalt saknar allt vad rättslig hjälp heter. Tur att vi inte hade det så i Sverige under andra halvan av 80-talet då SÄPO såg kurdiska terrorister i var och vartannat gatuhörn.

    Terrorhandlingar i Sverige är mycket sällsynta oavsett om det gäller enbart svenska aktörer eller en, eller flera, aktörer av utländsk bakgrund. Inte heller har Sverige någon direkt nationell hotstämpel över sig som skulle innebära att sverige riskerar att bli utsatt för terrordåd, mer än mot vissa utländska gäster på besök i Sverige. Men med den nya lagförändringen vill man inte heller bara förhindra att grotteroister ala al-Qaida skall ge sig på Sverige utan även stoppa inhemska brottsliga dåd som exempelvis någon beryktad MC-klubb eller rent av framtida skolmasakrar.

    Viktigt är också att notera att all avsökning av e-post sker i realtid, som en gigantisk håv, där enbart misstänkta försändelser snappas upp, allt annat rinner igenom och därmed lagras inte heller något. Men kanske får Sverige, likt stora delar av England och USA, kameror i varje gatuhörn som täcker varje milimeter av städerna? Kommer vi att kunna känna oss säkrare eller hämnade? Vakade eller övervakade?

    Föräldrarna bjöd med mig ut på en biltur som tog oss till Nolhaga park i Alingsås. Nolhagas historia går tillbaka till 1700-talet och det var där Alingsåsgrabben Jonas Alströmer planterade Sveriges första potatis. Idag, närapå 250 år senare växer den där än, potatisen, då delar av Nolhaga utgörs av kolonistugor och den andra halvan av en fantastisk vacker park där Nolhaga slott utgör "centrum" av den. Där finns också en stor djudel i parken med mängder av exotiska, likväl svenska, djurarter både vad det gäller fåglar som fyrfotade djur. En av parkens kanske största sevärdighet är tropikhuset med dess lite annorlundare invånare, nämligen de små vittofssilkesaporna. Små livliga krabater.

    På hemvägen stannade vi till vid Gräfsnäs slottsruin, Slottet är troligen byggt under tidigt 1500-tal och det sägs att det var där Margareta Leijonhufvud föddes, hon som senare gifte sig med Gustav Vasa och blev svensk drottning. Mystiskt nog har slottet brunnit vid tre tillfällen med exakt hundra års mellanrum, 1634, 1734 och 1834. Efter sista branden valde man att helt enkelt inte bygga upp slottet igen. Idag används de delar som är intakta till att inhysa olika kulturella events, så som utställningar och en del skådespel sommartid. I anslutning till slottet ligger en vacker och väl använd badstrand.

    För att se alla bilder från utflykten idag, kolla in mitt fotoalbum >>
    För ytterligare bilder från Nolhaga och Gräfsnäs, från April 2007, klicka här >>
    Se också tidigare inlägg från April 2007 om Nolhaga och Gräfsnäs >>

    Idag var det start på grillsäsongen när kompisen bjöd mig hem till hans föräldrar där det bjöds på korv med bröd. Grillat är godast, som det heter. I morgon är det nationaldagen och kanske blir det lite grillat då med.

    De senaste åren har det dykt upp en rad insändare från griniga kassörskor som klagar över att folk tvunget måste handla sena kvällar och på helgerna och att affärsbiträdena därför måste arbeta fruktansvärt oregelbundet. Vadå vårat fel? Idagens arbetarsamhälle går det inte att ha 1950 års öppettider där all fackhandel var stängd på helgerna och enbart vissa matvarubutiker hade öppet en kortare stund på lördagarna. När skall vi då hinna? Heltidsarbete, barn som skall hämtas och lämnas lite varstans, hundratals ärenden överallt, då är det inte undra på att man faktiskt måste välja sena kvällar eller framförallt helgerna att handla på. Men gör som det föreslås i en del motioner, stäng ner alla affärer på helgerna, såväl fackhandel som livsmedelsaffärer och se vad som händer. Kaos kommer råda. Butiker kommer att kurssa. Folk kommer att bli förbannade. Stadskärnorna ligga öde.

    Tänk på alla andra stackare som måste arbeta oregelbundet. Stäng igen sjukhusen på helgerna så blir folk friskare, åtminstone sållas alla ”fejksjuka” bort som uppsöker akuten för lite nageltrång och fransar som hamnat i ögat. Övriga får skatta sig glada att de inte insjuknar efter kontorstid. Det är synd om alla stackars vårdpersonal som tvingas jobba oregelbundet, underbetalda, med en kommunal barnomsorg och kollektivtrafik som är åt total helsefyr.

    Låt polisen bara ha kontorstid, detsamma för alla som begår brott. Polisen är överskattat och utarbetad. Låt istället var och en skaffa egen polisiärt skydd. Detsamma med brandkåren. Övrig tid på dygnet får man själv springa med egen vattenkannan om det börjar brinna.

    Man väljer sitt yrke och får ta de konsekvenser yrket medför, med vissa få undantag. Polis, brandkår och övrig räddningstjänst skulle givetvis ha mycket mindre att göra om alla skötte sig och tog det försiktigare och absolut bara uppsökte sjukvården vid akuta åkommor. Vad det gäller affärsbiträdena så är det faktiskt era respektive affärskedjors fel att ni har det som ni har det. Skäll på dem istället för era kunder. Fast risken blir ju den att med minskade öppettider minskar också lönerna vilket leder till uppsägningar. Så det kanske är bäst att vara tyst ändå?

    Det finns musik och det finns musik och så har vi The Beatles. Deras musik var inte bara revolutionerande då som nu utan också fyllda av "dolda" budskap och ständigt på tapeten ibland alla konspirationstänkare. Jag gillar Beatles och det går aldrig att tröttna på dem därför blev jag både förvånad och glad när jag fick höra talas om musikalfilmen Across the Universe som i huvudsak bara består av Beatlesmusiken och med en massa kopplingar till dessa. Dessutom tolkar skådespelarna Beatlesmusiken på ett sätt jag aldrig tidigare upplevt, nästan så de gör det bättre än Beatles själva. Här nedan följer några musikklipp ur filmen med några av mina favoritbeatleslåtar:









    CykeldäcketNu när vädret har varit så kanon så tänkte jag att det var på sin plats att äntligen plocka fram cykeln och se till att fixa punkteringen från, tja, typ förra sommaren. Min blåa vackra cykel köpte jag förra sommaren, efter det att jag råkat förlägga den gamla herrcykeln jag fått av farfar, men efter att tröttnat på att laga punkteringar, på de båda cyklarna, sket jag helt enkelt i att laga sista punkan från ifjol och sedan dess har den bara stått och samlat damm. Det är märkligt förresten att punkteringarna alltid sker på bakhjulet, aldrig där fram. Hur som helst så plockade jag bort bakhjulet tidigare idag, tog in det och plockade loss slangen. Tappade upp vatten i diskhon och stoppade ner slangen på jakt efter hål. Sedan svor jag. Det fanns nämligen inga hål som kunde förklara varför hjulet tappat all luft när jag använde den senast. Men för att vara absolut säker pumpade jag upp slangen och höll, kanske inte andan, men i alla fall tummarna och efter en timmes väntan kunde jag konstatera att luften fortfarande var kvar i slangen. Så det var inte mycket mer att göra än att montera ihop hela rasken, skruva tillbaka hjulet på cykeln och nu står den här utanför och förhoppningsvis finns luften kvar i hjulet i morgon.

    Sanna Nielsen, född -84, har slagit igenom stort i Sverige som popsångare och har deltagit flera gånger i melodifestivalen. I klippen nedan uttalar hon sig om sin store idol Carola, som senare i livet snuvade henne på att få vara med i 2006 års melodifestival.


     
      Copyright © 1995 - tills den dag då Internet upphör att existera, kennethjansson.net